Wróć do Bloga

Jak dbać o odzież komunijną

Trzeci Sakrament to bardzo ważne wydarzenie dla wielu rodziców. Niemal każdemu z nich zależy, by jego dziecko wyglądało zachwycająco w ten szczególny dzień. Jak zadbać o odzież komunijną, by Twój syn lub córka dobrze prezentowali się zarówno na żywo, jak i na pamiątkowych zdjęciach, które będą przywoływać ciepłe wspomnienia przez wiele lat? Przeczytaj poniższy artykuł!

Zacznijmy od prania

Ubiory komunijne powinny bez zarzutu pełnić swoją funkcję i wspaniale wyglądać nie tylko podczas Komunii Świętej, ale też przez cały Biały Tydzień. Żeby to było możliwe, powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo je wyprać, by nie doprowadzić do uszkodzeń. To bardzo potrzebne, ponieważ każda suknia komunijna i inne ubrania na Komunię łatwo się brudzą, a wszystkie zanieczyszczenia są bardzo widoczne ze względu na ich biały kolor.

Oto najważniejsze zasady prania sukienko alby:

  • Pierz je ręcznie – suknie do Komunii wykonane są z bardzo miękkich tkanin, dlatego nie należy umieszczać ich w pralce. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ręczne pranie w wannie – pamiętaj, by nie szarpać i nie szorować materiału, ponieważ koronki i inne kruche dodatki mogą ulec uszkodzeniom;
  • Używaj delikatnych detergentów – dzięki nim zapobiegniesz zmianom w strukturze materiału,
  • Unikaj suszenia na słońcu – po ręcznym praniu zostaw strój na Komunię do wyschnięcia we wnętrzu. Najpierw odczekaj, aż woda z niego odcieknie, a następnie połóż na tradycyjnej suszarce. Suszenie akcesoriów komunijnych na słońcu może wywołać odbarwienia, a wrzucenie ich do suszarki bębnowej może spowodować uszkodzenia.

A co z wybielaniem?

Przyda się wtedy, gdy ubrania na Komunię, w tym suknie, ulegną pożółknięciu na skutek intensywnego użytkowania. W tym celu możesz użyć boraksu, amoniaku lub octu spirytusowego. Jeśli jednak nie chcesz wybielać sukienki lub innego ubrania komunijnego samodzielnie, w domowych warunkach, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Jej pracownicy nie tylko utrzymają je w odcieniu nieskazitelnej bieli, ale też wypierze ją tak, by Twoje dziecko pięknie się prezentowało w tak ważny dzień, jakim jest dzień Trzeciego Sakramentu.